Karpaczanie

lepsza strona Karpacza

Karpaczanie - lepsza strona Karpacza

Tunel w Karpaczu

18-12-2012 roku, odbyła się uroczystość otwarcia tunelu w Karpaczu. Na imprezie była tylko niewielka garstka mieszkańców. Może władze miasta nie nagłośniły odpowiednio tej uroczystości?
Na stronie www.tunel.karpacz.pl umieściliśmy film z części uroczystości. Zarejestrowaliśmy przecięcie wstęgi, jako symbol otwarcia tunelu i udostępnienia go dla ruchu samochodów. Piesi mają zakaz poruszania się tunelem, dlatego podczas uroczystości nadarzyła się wyjątkowa okazja przemarszu na całym jego odcinku. Koniki też maja zakaz poruszania się po tunelu, dlatego bryczki skracają sobie drogę poprzez ulicę Wolną. Tunel robi wrażenie, szczególnie z pozycji pieszego, bo jadąc samochodem jest to zaledwie kilka sekund i można przegapić przejazd :) Mimo opóźnienia w oddaniu tunelu do użytku, termin realizacji był bardzo krótki. Rozpoczęto budowę na wiosnę i jeszcze tego samego roku, na jesieni, już mogliśmy poruszać się pod Górą Pohulanką.

Tunel w Karpaczu

Celowo piszę pod Pohulanką, bo większość osób, nawet tych rodowitych karpaczan, uważa że góra nazywa się Kolorowa, a przecież nazwę tą nosi jedynie stok narciarski. Ale nie dziwię się zbytnio, nazwa Pohulanka jest jakaś niefortunna i o wiele lepiej brzmi Kolorowa. Osobiście używam innej nazwy ‚Czarodziejska Góra’, która moim skromnym zdaniem, jest najlepsza. Namawiam wszystkich do przeczytania powieści Tomasza Manna, o tym właśnie tytule. Bardzo podoba mi się nazwa szpitala przy ul. Sanatoryjnej 1 – ‚Świetlana Góra’, która wprowadza w odpowiedni nastrój i zadumę. Nazwa ta wyróżnia się pozytywnie na tle innych, nic nie znaczących nazw większości obiektów turystycznych. Zdecydowana część tych obiektów nazwana jest od imion właścicieli, a są i takie, które trudno wymówić oraz zapamiętać, a już nie wspomnę o tych obcojęzycznych. Celowo nie podaję przykładów, bo nie chcę narazić się na obelgi. Chciałbym aby zapanowała moda na ciekawe, urocze nazewnictwo, które wyróżniałoby Karpacz wśród innych miejscowości turystycznych. Chętnie pomożemy przy dokonywaniu wyboru :)

Rozpisałem się o tych nazwach ale według mnie to bardzo ważne. Nawet same nazwy budynków nadają klimat danemu miejscu. Cieszę się, że mieszkam w takim miejscu, gdzie każdy budynek może mieć swoją nazwę.

Kilka pytań do Was:

  1. Jak nazwalibyście nowo-otwarty tunel?
  2. Jaką nazwę powinien przyjąć deptak powstały na części ulicy Konstytucji 3 Maja?
  3. Czy powinniśmy jakoś nazwać park przy ul. Mickiewicza?

Więcej zdjęć
Tunel w Karpaczu 1Tunel w Karpaczu 2Tunel w Karpaczu 3Tunel w Karpaczu 4Tunel w Karpaczu 5Tunel w Karpaczu 6Tunel w Karpaczu 7Tunel w Karpaczu 8Tunel w Karpaczu 9Tunel w Karpaczu 10Tunel w Karpaczu 11Tunel w Karpaczu 12

© 2012-2017 Karpatka.pl
Sprzedam serwis - Kontakt